Egyptian Senet İndir Yükle

Egyptian Senet İndir Yükle
14 Haziran 2019 tarihinde eklendi, 74 kez okundu.

Bu Oyun Hakkında

Mısır Senet (Antik Mısır Oyunu).
Firavun Tutankamon’un En Sevdiği Eğlencesi.
Dünyanın En Eski Masa Oyununun Kalıntısı Kral Tut’un Mezarında, Altın Tabutun ve Lahitin Hemen Yanında Bulundu.

Anubis ile mumyanız üzerinde ağız açma törenini yaptıktan sonra, Nil Nehrinin batı kıyısında Teb (Luksor) civarında bulunan popüler Krallar Vadisinin yanındaki Kraliçeler Vadisinde gizli bir Mısır mezarının içinde görünmeyen bir rakibe karşı oynayarak Osiris’in ölüler diyarına geçmek için ahiret yolculuğunuza başlayın.

Senet, hanedanlık öncesi ve antik Mısır’a ait bir masa oyunudur. Tavla, dama ve satranç gibi oyunların bilinen ilk atasıdır.

Senet oyununu resmeden en eski hiyeroglif MÖ 3500 tarihine kadar gitmektedir. Oyunun Mısır dilindeki tam adı "Geçiş oyunu" anlamına geliyordu.

Oyunlar binlerce yıldır oynanmaktadır, fakat hiçbirisi Mısırlılar tarafından tahminen 3500 – 5000 yıl önce icat edilen Senet oyunu kadar eski değildir. İki oyuncu ile oynanan bu masa oyununun hem kraliyet çevresi hem de halk arasında popüler bir eğlence olduğuna inanılmaktadır. Fakat MÖ 13. yüzyıl ortalarından itibaren Senet daha dini bir ritüel halini almaya başlamıştır. Bu dönemden itibaren bazı tasvirlerde oyunun iki kişi tarafından değil, ölen bir oyuncunun görünmeyen bir rakibe (bazıları tarafından ölen oyuncunun kendi ruhunu simgelediği şeklinde yorumlanmaktadır) karşı oynadığı bir oyun olarak gösterilmektedir.

Piyonlar aynen ruhumuzun ölümden sonra ölüler diyarının katmanları arasında geçişi gibi tahtanın üzerinde hareket ettiği için, tahta ahireti temsil eden bir metafor haline gelmiştir. Mısırlılar için ölümden sonraki amaç Horus’a ulaşmak ve ölüler diyarından ayrılmak olduğu gibi, oyunun amacı da son kareye ulaşmak ve tahtadan çıkmaktır.

Oyun tahtası 10 kareden oluşan 3 yatay sıra halinde toplam 30 kareden oluşur. Piyonlar 1. sıra boyunca soldan sağa hareket eder, ardından düşerek 2. sırada sağdan sola hareket eder. Piyonlar tekrar düşerek 3. sırada soldan sağa hareket eder ve son olarak tahtanın dışına çıkar. Bu oyunda Timothy Kendall’ın 1978 tarihli eserinde (Ölüler Diyarına Geçiş: Antik Mısır Cenaze Oyunu Senet’in Anlamı ve Oynanması) geliştirdiği kurallar kullanılmaktadır.

Oyunda, her biri hiyeroglif içeren ve kendi kurallarına göre yönetilen beş özel kare vardır. 15. kare Yeniden Doğuşun Evi; 26. kare Güzelliğin Evi; 27. kare Suyun Evi; 28. kare Üç Doğrunun Evi; 29. kare İki Doğrunun Evi ve son olarak 30. kare Mısırlıların şahin başlı tanrısı ve gökyüzünün efendisi Horus’un Evidir.

Mısır Senet Oyunu şans ve stratejiyi birleştiren zorlu bir oyundur ve antik Mısır tapınaklarının otantik fotoğraflarının yanı sıra, sesin yansıdığı mezar benzeri bir odada eski taş oyun tahtası ve parçalarının çok güzel grafikleri ve animasyonlarını içerir. Ritüel müziği ile birlikte hareket eden taş parçalarının ses efektleri hanedan öncesi Mısır atmosferini yeniden canlandırır.

Eski Mısır (Eski Mısır Bilimcisi) ve Arkeoloji (Arkeolog) ile ilgilenen herkese tavsiye edilir.

Sistem Gereksinimleri

Windows
Mac OS X

Sayfa başına git